##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Katarzyna Wiatrowska
Jolanta Komisarek

Abstrakt

Zachowanie fosforu w glebie jest istotnym zagadnieniem zarówno ze względów produkcyjnych, jak i środowiskowych. Zminimalizowanie presji na środowisko ze strony rolnictwa wymaga między innymi rozpoznania czynników decydujących o procesach sorpcji biogenów w glebie. Celem pracy była
analiza zdolności retencyjnych oraz parametrów sorpcji fosforu w glebach płowych i czarnych ziemiach w układzie katenalnym moreny dennej. Korzystając z analizy regresji wstecznej opracowano równania umożliwiające oszacowanie parametrów sorpcji Langmuira w oparciu o podstawowe właściwości gleby. Wykazano, że parametr a (maksymalną ilość fosforu, jaką może zatrzymać faza stała gleby) oszacować można w oparciu o zawartość węgla organicznego, amorficznych tlenków glinu, wapnia wymiennego i fosforu przyswajalnego. Natomiast parametr sorpcji Langmuira ?b? kształtowany był przez zawartość frakcji iłowej, tlenków glinu i żelaza oraz amorficznych form żelaza.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Jak cytować
[1]
Wiatrowska, K. i Komisarek, J. 2023. Sorpcja fosforu w glebach płowych i czarnych ziemiach w katenie falistej moreny dennej pojezierza poznańskiego. Polish Journal of Agronomy. 22, 22 (wrz. 2023), 25–32.
Dział
Artykuły